شهر فوتبال

پیش بازی شالکه - بروسیا دورتموند؛ چشم امید بالانشینان لیگ به معدنچی‌ها

تاریخ : شنبه 17 آذر 1397 12:08
اگر هسته اسپانیول از خائنین به آرمان استقلال کاتالونیا تشکیل شده، دورتموند با انبوهی از لهستانی‌ها به آرمان برتری نژادی مشهورترین هوادار تاریخ شالکه پوزخند زده است.

وب سایت رسمی برنامه نود - شاید بتوان از نکات فنی و برتری البته کم‌رنگ این فصل بارسلونا مقابل اسپانیول در دربی امشب کاتالونیا، مسائل زیادی نوشت و برتری آسانی را برای دورتموند صدر جدولی مقابل شالکه در «دربی روهر»  متصور شد اما خارج از زمین فوتبال، این 2 دربی، فصل مشترک خاصی دارد.

 به گزارش سایت نود، فصل مشترک سیاسی و آنچه بر دشمنی دورتموند و شالکه از یک سو و اسپانیول و بارسلونا از سوی دیگر افزوده، تنها در یک کلمه قابل تعریف است؛ خیانت! 

یک سال پس از تاسیس بارسلونا به کمک اعانه‌های جمع‌آوری شده توسط خوان گامپر، یک باشگاه دیگر در کاتالونیا تاسیس شد؛ باشگاهی که با انتخاب یک نام عجیب، خون اهالی ایالت کاتالونیا را به جوش آورد. در منطقه‌ای که از دیرباز به خاطر تفاوت زبانی و فرهنگ، داعیه جدایی کاتالونیا از اسپانیا را دارد، اسپانیول نامی برای خود برگزید که معنای اسپانیایی بودن را در خود داشت. این یعنی پشت کردن به آرمان جدایی کاتالونیا از اسپانیا و قرار گرفتن تدریجی اسپانیول در آغوش تیم محبوب حکومت مرکزی اسپانیا، یعنی رئال مادرید.

 تیم دوم کاتالونیا یا تیم B رئال مادرید؟

در این شرایط به مرور زمان بر دشمنی هواداران اسپانیول و بارسلونا افزوده شد. کار به جایی رسید که در اوج جنگ داخلی اسپانیا، بازیکنان اسپانیول در حکم جاسوسی برای شناسایی بازیکنان فعال بارسلونا در  امور سیاسی و ضد دولتی عمل کردند. در پایان جنگ هم تا مدت زیادی هواداران رئال مادرید و اسپانیول به نشانه ائتلاف ضد آرمان‌های بارسلونا کنار هم می‌نشستند و روسای 2 باشگاه هم ضیافت‌های مشترکی با هم داشتند. حتی شائبه جدی نگرفته شدن نبرد با رئال مادرید وکمک به این تیم از سوی اسپانیول همیشه مطرح بوده است. در یک دهه اخیر  اندکی از غلظت خیانت اسپانیول کاسته شده اما شاید مشهورترین زخم تحمیل شده به بارسلونای طلایی دوران معاصر توسط اسپانیول و یک اسپانیولی دوآتشه شکل گرفته است. در عجیب‌ترین 5 ثانیه تاریخ لالیگا، طی ثانیه‌های پایانی 2 بازی همزمان هفته ماقبل پایانی فصل 2007-2006، بارسلونا برتری 2 بریک مقابل اسپانیول را از دست داد؛ آن هم با گل اسطوره رقیب، رائول تامودو. هنوز او شادی پس از گل را انجام نداده بود که در آن سمت رئال مادرید با گل نیستلروی از شکست 2 بریک مقابل ساراگوسا گریخت. تا قبل از این 2 اتفاق، بارسلونا با 75 امتیاز، بالاتر از رئال مادرید 72 امتیازی تنها به یک تساوی در روز آخر مقابل خمیناستیک از پیش سقوط کرده نیاز داشت اما در چند ثانیه دیوانه‌کننده سرنوشت فصل عوض شد و 2 تیم با امتیاز مساوی (73 امتیاز) راهی هفته پایانی شدند. رئال مادرید به خاطر برتری در بازی رودررو با یک پیروزی در هفته آخر تحت هر شرایطی قهرمان می‌شد و در نهایت به سختی شکست یک بر صفر را به برتری 3 بریک خانگی مقابل مایورکا تبدیل کرد تا آن سمت برتری راحت و پرگل بارسلونا مقابل خیمناستیک بی‌ثمر شود. همان یک گل تامودو، اسطوره رقیب، یک قهرمانی قطعی را از چنگ بارسا درآورد و آتش زیر خاکستر را شعله‌ور ساخت. در سال‌های بعد هر چند بارسلونا بیش‌تر مواقع به راحتی دربی را از اسپانیول برد اما مانند دربی فصل قبل و فضای پرتنش و سرشار از توهین و کارت‌های رنگی‌اش، اسپانیول تا جای ممکن از آزار دادن بارسلونا در بعد فنی و حاشیه‌ای دریغ  نکرده است! 

دربی روهر و یادگاری رایش سوم

در سمتی دیگر، امشب دورتموند و شالکه مشهورترین نبرد بین تیم‌های هممنطقه‌ای در فوتبال آلمان را به نمایش می‌گذارند. ریشه دشمنی 2 تیم به دوران پیش از شروع جنگ جهانی دوم و صدارت آدولف هیتلر برمی‌گردد. شالکه به عنوان تیم محبوب او، وقتی هنوز بوندس‌لیگا شروع نشده بود در مسابقات سراسری آلمان حرف اول را می‌زد تا اینکه رقیبی به نام دورتموند در منطقه «نورث‌راین وست‌فالیا» پا گرفت و کلی هوادار جمع کرد. پرهوادار شدن این تیم پس از پایان عصر هیتلر، دلیلی غیر از مخالفت با آرمان برتری نژادی نازی‌ها نداشت. آن‌ها در جبهه مقابل تیم حکومتی قرار داشتند و طعنه‌آمیز بود که هسته اصلی تیم در زمان تاسیس از تعداد زیادی مهاجر آواره لهستانی (همانی‌هایی که هیتلر هوادار شالکه آن‌ها را نژاد پست می‌دانست) تشکیل شد! به این ترتیب یک باشگاه مردمی مقابل تیم محبوب دوران نازیسم قدعلم کرد و قرابت جغرافیایی هم بر آتش دشمنی افزود. هر چند شالکه دیگر تیم متعلق به ارکان دولتی آلمان نیست اما هنوز هر جا صحبت از نئو نازیسم و راستگرایی در دیار ژرمن‌ها می‌شود، هواداران شالکه در صف اول ایستاده‌اند. در سوی مقابل دورتموند با وجهه مردمی خودش، سال‌هاست که عنوان انحصاری پرطرفدارترین تیم آلمان را در اختیار دارد. در واقع مانند داستان اسپانیول و بارسلونا، این جا هم خیانت دورتموند به آرمان‌های دیگر تیم منطقه، نقش هیزم یک آتش بزرگ  را ایفا کرد.گلزن کرشن میزبان حساس‌ترین دیدار هفته سیزدهم بوندس‌لیگا در فصل 2018/19 خواهد بود.

مشخصات بازی

روز و تاریخ برگزاری | شنبه، 17 آذر 1397 برابر با 8 دسامبر 2018

ساعت | 18:00

محل برگزاری | فلتینس آرنا

داور | دنیل زیبرت

پیش بازی

داستان دربی همواره متفاوت بوده؛ تفاوتی ندارد دورتموند صدرنشین باشد و شالکه در میانه‌های جدول دست و پا بزند، یا شالکه در تکاپوی قهرمانی باشد و دورتموند فصلی بی‌حاصل را پشت سر بگذارد. روزی که دورتموند با فتح دربی قهرمانی را از شالکه گرفت، یکی از شادترین روزهای وستفالن بود؛ در فصل نه چندان خوب شالکه هم، غلبه بر دورتموند بدون شکست می‌تواند روزی رویایی در گلزن کرشن رقم بزند.

دورتموند فصل فوق‌العاده‌ای را پشت سر می‌گذارد، بهترین شروع تاریخ دورتموند در لیگ که به نام لوسین فاوره ثبت شد و اگر نگاهی به نکات آماری بازی بیاندازید، یک آمار جالب دیگر از دورتموند نیز نظرتان را جلب می‌کند. دورتموند در مقطع زمانی مشابه در فصل 2011/12، 26 امتیازی بود، در آن فصل دورتموند آخرین قهرمانیش در لیگ را جشن گرفت؛ اما در حال حاضر زرد و مشکی‌ها 33 امتیازی هستند! 

عملکرد فوق‌العاده دیگر دورتموند مربوط به شکست ناپذیر بودن آن‌ها در لیگ است، 13 بازی، 10 برد و تنها سه تساوی که 2 تساوی دورتموند در چهار هفته اول لیگ حاصل شد. تنها شکست دورتموند در فصل جاری به دیدار هفته چهارم لیگ قهرمانان اروپا مقابل اتلتیکو مادرید باز می‌گردد.

تمام این آمار و ارقام مثبت دورتموند سبب نمی‌شود که بروسین‌ها را از پیش برنده بدانیم. بله، داستان دربی متفاوت است. فصل گذشته شاهد یکی از تاریخی‌ترین بازی‌های دربی روهر بودیم. دورتموند در 25 دقیقه آغازین بازی 4-0 جلو افتاد اما در نیمه دوم چهار گل خورد تا پیروزی تاریخی را با یک نتیجه تاریخی برای شالکه عوض کند.

آمار تنها به سود دورتموند نیستند، آخرین پیروزی دورتموند مقابل شالکه در دربی، به سال 2015 بازمی‌گردد!

شالکه فصل را فاجعه‌بار آغاز کرد. پنج شکست در پنج بازی آغازین. سپس تیم دومنیکو تدسکو وضعیت بهتری پیدا کرد و در پنج هفته بعدی تنها یک شکست را تجربه کرد. یک شکست، یک پیروزی و یک تساوی هم حاصل کار شالکه در سه بازی اخیر بوده است.

حال داستان متفاوت دربی، امید دیگر بالانشینان لیگ برای کم کردن اختلاف با دورتموند است.

ترمزی که شاید از تیم قدر لوسین فاوره، کشیده شود!

ترکیب احتمالی دو تیم از نگاه وبسایت رسمی باشگاه دورتموند

غایبان بازی

دی سانتو، امبولو، سدریک، اوث

وولف، زاگادو (احتمالی)

جدول رده‌بندی بوندس‌لیگا

شش تقابل اخیر دو تیم

نکات آماری

  1. دورتموند در هشت بازی از 9 بازی اخیر بوندس لیگایی خود پیروز بوده است.
  2. دورتموند در هشت بازی از 9 بازی اخیر بوندس لیگایی خود حداقل دو گل به ثمر رسانده است.
  3. شالکه در 5 بازی اخیرش مقابل دورتموند شکست نخورده است.
  4. شالکه در فصل جاری دقیقا به اندازه دورتموند شوت در چارچوب داشته است (137 شوت به سمت چارچوب دروازه حریفان)، اما تنها 14 گل به ثمر رسانده، در مقابل 37 گل دورتموند.
  5. هر سه گل بهترین گلزن شالکه در این فصل (نبیل بن طالب) از روی نقطه پنالتی به ثمر رسیده است.
  6. دورتموند در صورتی که پیروز شود و گلادباخ و لایپزیش ببازند، می‌تواند در هفته چهاردهم قهرمانی نیم‌فصل خود را قطعی کند.
  7. زمانی که دورتموند در فصل 2011/12 آخرین قهرمانی لیگ خود را به دست آورد تا هفته سیزدهم 26 امتیاز کسب کرده بود. دورتموند در فصل جاری تا پایان هفته سیزدهم 33 امتیاز کسب کرده است!
  8. آلکاسر نه گل از 10 گل خود در فصل جاری بوندس لیگا را به عنوان بازیکن تعویضی به ثمر رسانده؛ مارکو رویس نیز 9 گله است. این بهترین عملکرد رویس در نیم‌فصل بوندس لیگا به عنوان بازیکن دورتموند است.

پیش بینی نتیجه بازی از سوی هواسکورد

شالکه 04 2-1 دورتموند

برچسب ها: شالکه VS دورتموند،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر